czwartek, 24 listopada 2011

bloczek betonowy zastosowanie


Jeśli ławy fundamentowe już wylano, to należy przystąpić do kolejnej czynności, jaką jest wznoszenie ścian fundamentowych. Zazwyczaj rozpoczyna się to już po kilku dniach. Pomimo tego, że beton uzyskuje pełną wytrzymałość po 28 dniach, to do murowania można przystąpić już po trzech dniach. Ławy po trzech dniach są już wystarczająco twarde i można na nich wznosić ściany, obciążając je kolejnymi warstwami bloczka fundamentowego. Mury fundamentowe muruje się przeważnie z betonowego bloczka fundamentowego. W tej chwili należy znać grubość ściany parteru, gdyż jej grubość musi być taka sama jak grubość ściany parteru. Jak się to dobiera? W większości wypadków lico ściany części naziemnej jest wysunięte poza lico fundamentowych ścian. W ten sposób powstaje cokół budynku. Oprócz wysokości cokołu, istotna jest także rząd wysunięcia muru parteru poza lico muru fundamentowego. Istotne, żeby nadwieszenie muru parteru nad ścianą fundamentową nie było większe niż 1/3 grubości, Którą ma bloczek fundamentowy parteru ściany parteru.


bloczek fundamentowy


Bloczek fundamentowy jest drobnowymiarowym materiałem budowlanym. bloczek fundamentowy, podobnie jak cegły i pustaki używane są do budowy ścian konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych, działowych i fundamentów. Produkowany bloczek fundamentowy ma kształt prostopadłościanu. Jest pełen, a zatem pozbawiony przelotowych otworów. Jego wielkość przeważnie jest wielokrotnością jednego albo dwóch rozmiarów podstawy pełnej cegły ceramicznej a zatem 12,0 x 25,0 cm. Bloczek fundamentowy podobnie jak i pozostałe materiały używane do sporządzania elementów konstrukcyjnych budynku produkowane są o zróżnicowanej, określonej wytrzymałości mechanicznej. Cechę tą określa z użyciem klasy, np. klasa 20 oznacza materiał o wytrzymałości na ściskanie 20 MPa. Z powodu rodzaju spoiwa zastosowanego do produkcji bloczka fundamentowego rozróżnia się: bloczek fundamentowy z betonu zwykłego, z autoklawizowanego betonu komórkowego i bloczek silikatowy.

Standardowy fundament jednorodzinnego domu składa się z dwóch części – fundamentowej ławy oraz ścian fundamentowych. Ławy fundamentowe są poszerzeniem spodu fundamentowych ścian i przeznaczone są do rozłożenia obciążeń przenoszonych przez budynek: ścian, stropu, dachu na bardziej rozległą powierzchnię. Fundamentowe ściany spajają fundamentowe ławy z murami parteru. Murowanie z bloczka fundamentowego to najpowszechniej stosowana technika postawienia tych ścian. Zastosowanie betonowego bloczka fundamentowego daje gwarancję, że ściana będzie odporna, mrozoodporna oraz mało nasiąkliwa. bloczek fundamentowy posiada takie wymiary, że umożliwia to budowanie ścian o zróżnicowanej grubości; jednorodne z jednego rodzaju materiału albo warstwowe z dociepleniem. Bloczek fundamentowy murowany jest na cementowej zaprawie, pamiętając o precyzyjnym wypełnieniu wszelkich spoin. Spoiny poziome powinny mieć grubość 10-15 mm, natomiast pionowe 20 mm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz