środa, 30 listopada 2011

cement


cement cena
XVII wiek był zapoczątkował rozwój wiedzy o mineralnych spoiwach. Co prawda na wytworzenie cementu ludzie musieli jeszcze trochę poczekać, ale odkryto wówczas, że zaprawa o najlepszych właściwościach hydraulicznych tworzy się wtedy, gdy materiał pucolanowy zmieszany zostaje z wap­nem wyprodukowanym z wapieni , które zawierają dużą ilość domieszek ilastych.

Doceniono również wtedy obecności gliny uważanej dotąd za niepożądaną. Dzięki temu uświadomiono sobie także istotę hydraulicznego wapna, czyli spoiwa uzyskanego przez wypalenie mieszaniny wapienia i gliny. Niewątpliwym postępem w dziedzinie hydraulicznych spoiw miał miejsce w 1824r., kiedy to J. Aspdin opatentował cement portlandzki. cement cena ten powstał w wyniku wypalenia w piecu mieszanki gliny rozdrobnionej a także twardego wapienia, aż do eliminacji dwutlenku węgla.


cement cena odegrał w rozwoju gospodarczym naszego kraju istotną rolę. Pierwsza cementownia na ziemiach polskich, piąta w tym czasie na świecie, zaczęła produkcję w XIX wieku. Na krótko przed I wojną światową przemysł cementowy na ziemiach polskich zaliczany był do ścisłej światowej czołówki. Pod koniec lat trzydziestych urządzenia pracujące w przemyśle cementowym, pod względem wielkości i nowoczesności, zaprezentowały najwyższy poziom techniczny. Burzliwy rozwój przemysłu cementowego nastąpił po 1945 r. W końcu siedemdziesiątych lat roczna produkcja cementu sięgnęła rekordowej wielkości blisko 22 mln ton. Doszło do tego dzięki rozbudowie pracujących oraz budowie od podstaw kilku nowych fabryk. Kryzys dział cementu przeżył z początkiem lat osiemdziesiątych. Produkowanie cementu obniżyło się do poziomu 16-17 milionów t/rok.

W związku z integracją naszego kraju z Unią Europejską niezbędne stało się dostosowanie polskich norm do obowiązujących w Unii. Z tego też powodu nowelizacja polskich, norm dotyczących cementu objęła tak normy przedmiotowe z zakresu klasyfikacji oraz wymogów, jak również normy , które odnoszą się do metod badań. Normy stosowane dotychczas podczas badań cementu wysyłanego na eksport od­noszą się w tej chwili również do polskich warunków produkcyjnych oraz stosowania spoiwa hydraulicznego, którym jest cement. cement dzieli się, stosownie z wytycznymi Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego na dwie kategorie: cement powszechnego użytku – bez szczególnych właściwości użytkowych i cement specjalny – wykazujący takie właściwości użytkowe, na podstawie których możliwe jest jego zakwalifikowanie jako cement do specjalnego użytku.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz